Zprávičky květen

PROJEKTOVÉ DNY VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

V rámci projektu OPVVV – Šablony II, proběhlo ve školní družině během měsíců duben a květen 2021 celkem 13 projektových dnů. Projekty byly uskutečňovány za spolupráce vychovatelek a lektorů- odborníků z praxe. Programy, vzhledem k mimořádným opatřením v důsledku prevence onemocnění Covid - 19, probíhaly online.

Tři projektové dny se uskutečnily ve spolupráci s paní Janou Wolfovou, cestovatelkou
a zároveň zakladatelkou nadace Kintari foundation, která podporuje vzdělávání chudých dětí v Indonésii. Téma projektů bylo CESTA KOLEM SVĚTA. Programy byly opravdu velmi zajímavé. Jejich obsah byl zaměřen na cestování, poznávání světa, způsobu života obyvatel
z různých kontinentů, porozumění cizím kulturám i na otázku ochrany přírody.

Pro kamarády v Indonésii jsme nakreslili obrázky, které vystihují, jak se žije u nás v ČR (obrázky byly věnovány do škol v Indonésii)

Další tři projekty probíhaly s paní spisovatelkou Klárou Smolíkovou. Témata byla zaměřena podle věku žáků.

MEDVÍDEK LUP. Téma bylo pro nejmenší žáky. V průběhu programu se seznámili s partou zvířecích přátel, zároveň procvičili svůj postřeh, logické myšlení, a především porozumění komiksovému vyprávění.

KNIHOŽROUTI: ZAKOUSNĚTE SE DO KNIHY. Děti se dozvěděly vše o čtenářství, i tom, proč se někdy nemůžeme od knihy odtrhnout. Také viděly, jak vypadaly dětské knížky před sto lety.

ZAČAROVANÝ HVOZD: VYTVOŘ SI VLASTNÍ KNÍŽKU. Kromě jiného si účastníci díky předpřipravené maketě doplňovali, dokreslovali a dopisovali vlastní příběh.

Dva projektové dny se uskutečnily ve spolupráci s paní Olgou Kudrnovou z OK KERAMIKA v Pardubicích. Jeden projekt proběhl na téma TAJEMSTVÍ KERAMIKY.

Účastníci se seznámili s něčím novým, dosud nevyzkoušeným.  Poznali zajímavou tvorbu odbornice z oboru. Vyzkoušeli si úplné začátky práce s keramickou hlínou. Vytvořili si košíčky s ouškem, ze kterých měli radost.

Druhý projektový den navazoval tématem JARO. Žáci si tvořili kachel – kvetoucí strom. Využili další nové techniky a postupy. Uplatnili svoji tvořivost, fantazii. Výsledkem byly opravdu zdařilé výrobky.

Další projektové dny probíhaly ve spolupráci s EKOCENTREM PALETA z Pardubic. Zvolené téma bylo jednotné pro všechny ročníky: JEDEN ZA VŠECHNY. Program probíhal na základě prožitkových her, kde se děti naučily rozpoznávat skutečné hodnoty v lidských vztazích – kamarádství, schopnost pomáhat si, ale i kladné charakterové vlastnosti jako je pravdomluvnost, čestnost, odvaha, což bylo cílem připravovaného programu.

Projektové dny byly přínosem pro všechny zúčastněné.
Děti se učily samostatnému řešení úkolů, vzájemné spolupráci a respektu, odpovědnosti
a řešení problémů. Rozvíjely své komunikační dovednosti, svou tvořivost, aktivitu a fantazii.
Paní vychovatelky získaly zkušenosti v oblasti přípravy a vedení projektového vzdělávání, které využijí v zájmovém vzdělávání ve školní družině.

Jiřina Andrlová, vedoucí vychovatelka ŠD

jasno 9 °C 0 °C