Logopedie

Milí rodiče,

než vaše dítě vstoupí do 1. třídy základní školy, mělo by umět správně vyslovovat všechny hlásky. Stále častěji se ale setkáváme s tím, že i předškoláci mají s výslovností hlásek problémy.

Samotná náprava výslovnosti patří do rukou odborníka v oblasti logopedie, ale to, co můžete udělat pro své dítě vy, bez pomoci klinického logopeda, to se vám budeme snažit zprostředkovat níže.

Velký podíl na tom, aby vaše dítě vůbec chtělo cvičit, má motivace. Ta nemusí být věcná, mnohdy stačí vlídné slovo, pohlazení nebo i to, že se do procvičování zapojíte vy a cvičíte s dítětem při běžných situacích (při jízdě autem, při vaření, při hře, při cestě do školky.…).

Rodič je pro dítě příkladem-a to i v řeči, proto si společně často povídejte, čtěte mu, zpívejte si a vyprávějte. I toto má obrovský vliv na slovní zásobu vašeho dítěte.

Jak s dětmi cvičit – průpravná cvičení

Můžete využít i zrcadla, aby se dítě při cvičení vidělo.

DECHOVÁ CVIČENÍ

• Kytička- přivoň si, nádech nosem a výdech ústy
  • Balonek-nafoukni tváře, zkus přelévat vzduch z jedné tváře do druhé
  • Peříčko – polož si neviditelné peříčko na dlaň a lehce ho sfoukni, zkus ho udržet co nejdéle ve vzduchu
  • Bublifuk – foukej do bublifuku
  • Větrník – rozfoukej větrník, ať se pěkně točí
  • Gól – foukej do polystyrenové kuličky a snaž se ji pouze dechem dovést do branky
  • Zima – foukáním si zahřej dlaně
  • Brčko – foukej brčkem do vody
  • Zrcátko – foukej na zrcátko, zjisti, zda se zamlžuje

MOTORIKA MLUVIDEL

1. Pohyblivost jazyka
  • Chameleon – vyplázni jazyk rovně co nejdál před ústa a vydrž (počítej si do pěti)
  • Houpačka – vyplázni jazyk a ohýbej ho k nosu a k bradě, jazyk se houpe
  • Mlsná kočka – jazykem olizuj horní a spodní ret (kroužíme)
  • Sekačka – otevři ústa, vyplázni jazyk a pohybuj s ním z koutku do koutku
  • Čertík – otevři ústa a drnkej jazykem o rty (blblbl-jako čertík)
  • Koberec – zkus udělat z jazyka srolovaný koberec, korýtko (jazyk vyplázni)
  • Kladívko – ťukej špičkou jazyka o horní ret
  • Kartáček – otevři ústa a jezdi špičkou jazyka po horních i spodních zubech (jako když si je čistíš)
  • Koník – mlaskej jazykem o horní (tvrdé) patro
  • Palačinka – přisaj celý jazyk na horní patro, jako placku
  • Branka – stiskni zoubky k sobě a jazykem se o ně uvnitř úst opři

1. Pohyblivost rtů
  • Polibek – pošli pusu mamince, tatínkovi, babičce, dědovi..
  • Kapřík – sešpul rty jako kapřík, oddaluj a přibližuj rty
  • Tygřík – udělej široký úsměv, zoubky na sebe
  • Kašpárek – střídej úsměv a mračení
  • Ospalec – zahraj si, že jsi ospalý a zívej
  • Koník – rozkmitej rty, jako když koník frká
  • Opička – brnkej si prstem o spodní ret

GRAFOMOTORIKA

Grafomotorika vychází z pohybu celého těla a je vhodné ji kombinovat s říkadly nebo i básničkami.

• Koncert – předveď hru na různé nástroje (klavír, flétna, kytara..)
  • Déšť – předveď prsty, jak bubnuje déšť, zahraj malý deštík a zkus předvést bouřku
  • Jablíčka – ruce dej v pěst a dělej kroužky zápěstím
  • Mlýnské kolo – ve stoje dělej velké kruhy pravou i levou rukou
  • Ťukání – ťukej prstíky o sebe (palec + ukazovák,  palec + prostředníček…)
  • Malíř – kreslení prstem do mouky, do písku..
  • Obtahování – maluj, obtahuj podle vzoru (vlnovky, spirály, ovály, volně čmárej, bludiště….)
  • Jemná motorika- navlékej korálky, modeluj, lep, zavázej mašličku, zapni si knoflíky…

SLUCHOVÁ A RYTMICKÁ CVIČENÍ

Vždy provádějte formou hry a přizpůsobte věku dítěte.

• Opakuj stejný rytmus (tleskání, ťukání, hra na tělo)
  • Tichá pošta- vymysli slovo a pošeptej ho dalšímu. Poslední hráč vysloví slovo nahlas.
  • Rozlišuj stejná a podobně znějící slova (myška-miska, kosa-koza, mušky-nůžky…)
  • Vymýšlej slova, která začínají na.. (M, L, S…)
  • Tleskni, když zní slovo dlouze (bílá, byla- pán, pes)
  • Slovní fotbal
  • Robot-zkus vyslovit slovo, které říká robot (t-e-l-e = tele)
  • Zkus napodobit různé zvuky zvířat (kočka, pes, had…)

Cvičte s dětmi po chvilkách, ale pravidelně. Je k tomu potřeba i velká trpělivost, která se vám ale určitě vyplatí.

Motorika mluvidel