Školní výlet-6. a 7.tř.

Školní výlet-6. a 7.tř. 1

Školní výlet-6. a 7.tř.

V období vrcholného boje o uzavírání známek, doplňování znalostí a dohánění učiva se naši žáci 6. a 7. třídy vydali na společný školní „vědecky“ zaměřený výlet. Od školy jsme odjeli po osmé hodině ranní a zamířili k naší první zastávce. V Hradci Králové se naší destinací stala  Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, ve které jsme se seznámili s rostlinami využívanými k léčbě různých onemocnění, rostoucích volně v přírodě i pěstovaných cíleně. Součástí zahrady jsou také skleníky s rostlinami různých přírodních oblastí, které jsme si společně prohlédli, určili a zjistili jsme, že velké množství z těchto rostlin běžně pěstujeme ve svých domovech, aniž bychom o jejich léčivých vlastnostech věděli. Čas strávený v této zahradě byl zakončen v prostoru určenému k relaxaci, kde se žáci obklopeni kvetoucí florou občerstvili a byli tedy připraveni na další část naší výpravy.

Zamířili jsme do pravěku, konkrétně naším cílem se stal Archeopark Všestary, největší archeopark v ČR. Naši žáci se seznámili s výrobou pravěkých nástrojů, stavbou pravěkých příbytků a způsobem života našich předků. Pak si mohli samotnou výrobu i vyzkoušet. Brousili kámen, obdělávali půdu pravěkými nástroji nebo sekali dříví pravěkou sekerou. Zjistili, že lovem (hod oštěpem) by se asi žádný z nich neuživil, ale naštěstí děti byli napojené a nasycené. Také informace, že 500 let. př. n. l. měli v Římě vodovod a kanalizaci a naši předkové žili v polozemnicích, byla pro ně dost šokující. Utvrdili se, že výrok: „Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější!“, platil už v pravěku. Mohli to vidět např. na způsobech pravěkého pohřbívání. Na konci prohlídky si mohli žáci zakoupit drobné suvenýry (různé typy pazourků, magnetky, pohledy, apod.) a občerstvení.

Doufáme, že z výletu si naši žáci odnesli spoustu nových a zajímavých informací a využijí je při svém dalším studiu.

H. Valentová, J. Böserle, Z. Horálek

Datum vložení: 20. 6. 2022 13:07