Dne 5.6. se na řečanském nádraží sešla 5.B s paní učitelkou a paní zdravotnicí.

Všichni jsme si vzali poznávací kšiltovky a paní učitelka nám dala náramky s telefonním číslem, kdyby se náhodou někdo ztratil.

V 8 hodin jsme nastoupili do vlaku a odjeli jsme směrem do Prahy. Když jsme dojeli, tak naše první zastávka byla na Václavském náměstí „pod ocasem“. Viděli jsme Národní muzeum, sochu sv. Václava a upoutala nás stříbrná pohyblivá socha.

Naše kroky dále směřovaly do metra, kde jsme dostali jízdenky a čekaly nás první děsivé eskalátory (Ája se držela paní učitelky jako klíštěJ). Paní učitelka nás varovala, abychom si dali pozor na své jízdenky, protože v metru byli přísní revizoři, kteří nás z legrace nazývali skauti.

Vystoupili jsme na náměstí Míru a šli jsme se ubytovat do křesťanského domu mládeže u svaté Ludmily. Tam jsme si vyšlápli do 5. patra, odlehčili jsme si batůžky a mohli jsme vyrazit na začátek našeho dobrodružství. Další jízda metrem nás dovedla do Valdštejnských zahrad, kde sídlí SENÁT. Nejvíce se nám líbila uměle vytvořená krápníková stěna s příšerkami.

Po Valdštejnských zahradách jsme si vyšlápli zámecké schody na Pražský hrad. Museli jsme projít bezpečnostní kontrolou a vyzvednout si vstupenky na prohlídku. Pan průvodce nás nejdříve vzal do katedrály svatého Víta. Prohlédli jsme si barevné skleněné mozaiky na oknech, hrobky Karla IV. s rodinou i Jana Nepomuckého, kterého poznáme podle pěti hvězd nad hlavou a křížem v náruči. Pan průvodce nám také ukázal dveře, zamčené sedmi klíči, za kterými jsou uloženy pravé korunovační klenoty. Dále naše kroky směřovaly do starého královského paláce, kde byl nejhezčí Vladislavský sál.

Tady ovšem naše královská cesta ještě nekončila. V bazilice svatého Jiří jsme se chvíli ochladili a děti zkusily porovnat prvky gotiky, které viděly v chrámu sv. Víta s barokní výzdobou a musím říci, že to zvládly skvěle.

Po krátkém odpočinku jsme se už těšili na toulky Zlatou uličkou, ve které jsme se nechali zlákat krámky s ukázkou starých řemesel. V Daliborce jsme se vcítili do role středověkých vězňů..brr..od práva útrpného jsme raději rychle směřovali dále – na Petřín. Cestou jsme stihli výměnu hradní stráže a poté už jsme se kochali překrásnými výhledy na Prahu a rázem jsme pochopili, proč se našemu hlavnímu městu říká „stověžatá“.

Na Petříně jsme si užili legraci v zrcadlovém bludišti a hrdí na sebe jsme byli poté, co jsme vystoupali 299 schodů na rozhlednu.

První den se chýlil ke konci, v nohou jsme cítili nachozené kilometry – to byl tedy nejvyšší čas vrátit se zpět na ubytování. Dolů jsme sjeli pozemní lanovou dráhou a na Vinohrady jsme dojeli tramvají. Na děti čekala večeře na přání – oblíbené špagety, banán, müsli tyčinka a tvarohový dezert s ovocem.

Pak už jsme se rozešli do pokojů a popřáli si dobrou noc. Potřebovali jsme načerpat síly na další den.

Druhý den po snídani jsme opět vyrazili na metro a nechali se dovézt na zastávku Malostranskou. Odtud jsme došli na Kampu, kde jsme měli objednaný program v muzeu filmových triků Karla Zemana. Po hodinovém programu spojeném s hrou Vynález zkázy jsme se již nemohli dočkat krásné plavby lodí po Vltavě. Na ní jsme zas viděli Prahu z trochu jiné perspektivy. Po vystoupení na břeh nás čekala cesta přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Dorazili jsme právě včas, odbíjela jedna hodina a orloj se rozpohyboval. Ze Staroměstského náměstí jsme prošli Prašnou bránou na náměstí Republiky a v obchodním centru Paládium jsme si dali pořádný oběd.

Po obědě už jsme jeli zpět na Vinohrady, vyzvedli si své věci a opět metrem dojeli na hlavní nádraží.

Vlak nám odjížděl v 16 hodin, našli jsme si svá místa, naposledy zamávali Praze a směřovali domů.

To byl náš poslední společný výlet, takové malé rozloučení s 5. třídou.

Já věřím, že dětem na něj zůstanou pěkné vzpomínky.

Společně napsala třída 5.B a paní uč. Danielová

Datum vložení: 5. 6. 2019 14:40