Jazykový pobyt v Německu

Königstein

Jazykový pobyt v Německu

Od pondělí 10. října do pátku 14. října se celkem 15 žáků z 8. a 9. třídy účastnilo jazykového pobytu v německém příhraničním městě Sebnitz, které leží v Sasku, v NP Saské Švýcarsko. Díky spolupráci s organizací KiEZ (Dětské rekreační centrum) měli žáci možnost vyzkoušet si neformální a zábavné vzdělávání prostřednictvím programu „Sprichst du Deutsch“ a zároveň prověřit si znalost německého jazyka v praxi při běžných situacích (nákup v obchodě, objednávka v cukrárně, získání informací apod.).

Do Německa jsme cestovali vlakem. Na nádraží v Sebnitzu byl přistavěn objednaný transport zavazadel a do Kiezu, který leží až na vršku města, nás ještě čekala půlhodinová náročnější cesta pěšky. Při cestě se nám ale otevíraly krásné výhledy do podzimem zbarvené krajiny, takže jsme si dělali pauzy na odpočinek a fotografování.

V Kiezu jsme se ubytovali a dostali týdenní program s časovým harmonogramem.

V pondělí, úterý a ve čtvrtek měli žáci 1,5 h kurzu němčiny s jazykovou animátorkou Ilonou Köhler. Při těchto hodinách si všichni procvičovali slovíčka i gramatiku, hráli se všelijaké jazykové hry, žáci se dostávali do komunikačních situací, ve kterých museli pohotově reagovat a vyzkoušeli si i tvořivé psaní s následnou prezentací příběhu.

I přes počáteční ostych nebo možná nedůvěru ve své schopnosti se všichni rychle do nabízených aktivit zapojili a němčina se všem pomalu dostávala „pod kůži“.

Kromě jazykových hodin jsme měli na programu i KiEZ Rallye,  Stadt Rallye a GPS Tour.

Smyslem těchto aktivit bylo bližší seznámení s areálem KiEZu, jeho okolím a městem Sebnitz.

Žáci, rozděleni do skupin, plnili různé typy úkolů zadané v němčině, orientovali se v terénu, naučili se zadávat souřadnice, hledali památky, stavby, zajímavosti a zjišťovali o nich informace (např. kdy a kým byly postaveny, co se v nich nachází…). Všichni si s těmito úkoly dokázali poradit, a když bylo nejhůř, nebáli se zeptat v infocentru, kde jim zaměstnanci ochotně poradili (samozřejmě německy).

Na středu jsme pak měli naplánovaný celodenní výlet na pevnost Königstein. Byla to prověrka nejenom našich jazykových dovedností, ale také fyzických sil, protože krajina v Saském Švýcarsku je opravdu již hodně kopcovitá.

Pevnost Königstein patří k jedné z největších horských pevností Evropy. Leží uprostřed Labských pískovců na stolové hoře. Do městečka pod pevností jsme dojeli vlakem a tam jsme se rozdělili do 2 skupin, jedni si troufli na pěší výstup, druzí si vybrali pohodlnější cestu expresem, který je vyvezl až nahoru.

Na Königsteinu jsme již měli domluvenou prohlídku s průvodcem – velice sympatický pán, který nás česko-německy seznámil s historií i zajímavostmi této obří stavby. Nahlédli jsme do studničního domu i vinného sklípku s největším sudem v Evropě, prošli jsme se po hradbách i v zahradách, a protože počasí bylo nádherné, nijak jsme nespěchali s návratem. Dolů do městečka jsme tentokrát sešli všichni pěšky a měli jsme tady i čas na občerstvení a odpočinek, vždyť zpět do našeho ubytování nás ještě čekal kus cesty.

Kromě dopoledního a odpoledního programu jsme využili možnost účastnit se i společného večerního programu (návštěva herny, lekce zumby, flirtdiscko).

Když nám zbyl čas, hrál se ping pong nebo fotbal, společně jsme nacvičovali Rotkäppchen (pohádku Červená Karkulka) a před večerkou, která byla ve 22 hodin, jsme se scházeli v klubovně, abychom zapsali do deníků a zhodnotili proběhlý den.

Ani jsme se nenadáli a týden utekl jako voda.

V pátek už nás čekalo jen předání pokojů, poslední zamávání KiEZu a společné Auf Wiedersehen!

Myslím, že jsme si pobyt v Německu užili. Za sebe mohu říci, že všichni žáci se chovali skvěle a vše probíhalo v příjemné atmosféře, za což jim také děkuji.

Velké poděkování patří i Kateřině Diblíkové, která byla mou pravou rukou a pomohla mi s organizací výletu.

A pokud se náš společný pobyt stane motivací pro žáky dále se němčině věnovat, budu jen ráda.

Mgr. Veronika Danielová

Datum vložení: 17. 10. 2022 18:40