Projekt v rámci výzvy č. 56

Naše škola realizovala projekt podpořený z Operačního programu

Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Čtenářské dílny

Čtenářská gramotnost je v současné době aktuální téma. Žáků, kteří pravidelně čtou pro radost, je stále méně. Jednou z možností, která by vedla ke zvýšení zájmu o čtenářství a zlepšení čtenářské gramotnosti, jsou čtenářské dílny. Díky podpoře Ministerstva školství v rámci výzvy č.56 jsme mohli z finančních prostředků EU zakoupit dostatek nových knih, které jsou jak pro začínající čtenáře, tak pro pokročilé, knihy různých žánrů i různých autorů. Čtenářská dílna má totiž svá pravidla. Jedním z nich je možnost samostatného výběru knihy, se kterou v dílně žák pracuje. Čtenářskou dílnu můžeme zahájit v kruhu, který otvírá prostor ke komunikaci. Dále pak žáci sami čtou (po celou dobu čte i učitel) a po uplynutí stanovené doby na čtení si ve dvojici nebo skupině sdílejí své pocity a osobní reakce na přečtenou část knihy. V kruhu opět pracují na konci dílny, kdy vybraný žák (žáci)sděluje výsledky své činnosti celé třídě a dostává zpětnou reakci od spolužáků. Žáci si také mohou psát čtenářské listy nebo čtenářské deníky, do kterých si zapisují své poznatky, citace, komentáře, myšlenky. Dílny čtení jsou součástí vyučovacího předmětu Český jazyk a literatura a od října jsme je začali zařazovat v 3.,4.,5. a 7.třídě. V každém ročníku máme za sebou již 3 čtenářské dílny s velmi pozitivními ohlasy žáků. Dlouhodobým cílem dílny čtení je vychovat samostatného čtenáře. Pokud se nám podaří zvýšit počet těchto čtenářů, budeme moc rádi v této aktivitě pokračovat.

Projekt v rámci výzvy č.56

op_vk_plakat.pdf