Roční zhodnocení projektů Zdravé výživy ve školním roce 2016/17

Projekty zdravé výživy „Ovoce do škol“ a „Dotované školní mléko“ probíhají na naší základní škole již dlouhodobě a žáci se jim věnují prakticky celoročně.

Ve školním roce 2016/17 jsme nadále spolupracovali s firmami BOVYS a LAKTEA, které pro naše žáky zajišťovaly pravidelné dodávky čerstvého ovoce, zeleniny, ovocných šťáv a mléka v příchutích vanilka, banán, jahoda a čokoláda. Dotované školní mléko si mohli zakoupit žáci I. i II. stupně. Dodávky ovoce a zeleniny zavážela firma BOVYS každý pátek v ranních hodinách, byly určeny 1.- 5. třídám a žáci je získávali zcela zdarma.

12. září 2016 jsme slavnostně převzali od vedení firmy BOVYS šek s výhrou 100 000Kč, která byla určena k zakoupení TV pomůcek.

Firma BOVYS dále pro naše žáky připravila ochutnávku exotického ovoce, v bedýnkách jsme obdrželi mango, avokádo, žlutý cukrový meloun, čínskou hrušku (nashi), mochyni….; překvapením byl příjezd roztomilého maskota Bovýska, který žákům I. stupně přijel rozdat ovocná pitíčka a přichystal pro ně také znalostní kvíz. Pro budoucí prvňáčky jsme pak získali dárkové předměty.

V návaznosti na již zmiňované projekty pracovaly jednotlivé třídy v průběhu celého roku na doprovodných opatřeních, která mají za cíl zvýšit zájem dětí o konzumaci ovoce, zeleniny a tím podpořit zdravý životní styl.

Témata zdravé životosprávy nás provázela snad ve všech vyučovacích předmětech.

1.A – modelování, ochutnávka ovoce a zeleniny, pečení štrúdlu, zdravá svačinka, strašidýlka z dýní, klíčení semen (fazol a hrách), výzdoba vánočního stromečku pro zvířátka, návštěva zahradnictví

1.B – uvolňovací cviky ( jablíčka), čtení o ovocném sadu, hádanky o ovoci, práce na podzim, zásady správné výživy, ochutnávky ovoce, tvořivá činnost- muchláž z krepového papíru

2. třída – výtvarné činnosti: práce se šablonou (ovoce, zelenina), razítka z brambor, hroznové víno (práce s papírem); zelenina a její druhy, ovocné stromy, dramatizace: O veliké řepě, potraviny – výběr uchování, zásady správného stolování, hygiena, příprava ovocného salátu

3. A – ochutnávky různých odrůd jablek, sušení šípku a jeho další využití jako dekorace, ochrana půdy, aromaterapie (levandule), rostliny: léčivé, rozmnožování, pěstování ze semen   (řeřicha, hrášek, osení)

3. B - výrobky z jablek, vytváření obrázků (z otisků brambor, ze semínek), projektový den“Halloween“ – dýně na talíři (jaké pochoutky lze přichystat z dýně), ochutnávky ananasu, mé zdravé smoothie, příprava řeřichové pomazánky, ochrana půdy a rostlin, pokusy s rostlinami a jejich rozmnožování

4. třída – zátiší s ovocem a zeleninou, vitamíny (význam pro naše zdraví, kde jsou obsaženy a v jakém množství), práce s informačními letáky o exotickém ovoci, soutěžní kvíz, pěstování a ochutnávka bylinek( řeřicha, bazalka, pažitka), příprava zdravé svačinky

5. třída – kresba podzimních plodů, příprava jednoduchého pokrmu, zásady stolování, lidské tělo (péče o zdraví, hygiena, pitný a pohybový režim), vyhledávání a třídění dat (např. oblíbené jídlo všech žáků třídy), výpisky údajů o exotickém ovoci z encyklopedie, slohové práce: Můj oblíbený recept, prezentace výrobku z ovoce, zeleniny (reklama)

Zdravá výživa se objevila také ve slovních úlohách, křížovkách, rébusech, hrách a soutěžích. Byla nedílnou součástí škol v přírodě (dostatečný pitný režim, denní podíl ovoce a zeleniny v dopoledních a odpoledních svačinách, pohybové aktivity na čerstvém vzduchu).

Postupně také vznikalo mnoho krásných výtvarných i literárních prací, které zdobily třídy i prostory naší školy.

S výsledky uvedených projektů jsme spokojeni a ve školním roce 2017/18 v nich budeme pokračovat.

Mgr. Veronika Danielová

Datum vložení: 26. 1. 2020 14:40