Roční zhodnocení projektů zdravé výživy pro školní rok 2015/16

Stejně jako v předchozích letech jsme se také tento školní rok věnovali projektům zdravé výživy. „Ovoce do škol“ a „Dotované školní mléko“ mají na naší základní škole již dlouhodobě své pevné místo.

I let os jsme spolupracovali s firmami BOVYS a LAKTEA, které pro naše žáky zajišťovaly pravidelné dodávky čerstvého ovoce, zeleniny, ovocných šťáv, školního dotovaného mléka v různých příchutích a müsli tyčinek. Dotované školní mléko i müsli tyčinky si mohli zakoupit žáci I. i II. stupně. Čerstvé ovoce a zeleninu zavážela každý pátek firma BOVYS, tyto dodávky byly určeny žákům I. stupně a získávali je zcela zdarma.

Jako doprovodné opatření pro nás pro tento rok byla přichystána speciální dodávka exotického ovoce spojena s jeho ochutnávkou. Každá třída obdržela bedýnku, která obsahovala např. mango, papáju, kokosový ořech, pomelo, mochnu, granátové jablko…

V únoru jsme se pak zapojili do vyhlášené soutěže s BOVYSEM o spor tovní vybavení školy v hodnotě 100 000Kč. Děti 1. – 5. třídy vytvořily obraz jablka z vlastních těl. Vzniklou fotografii jsme nahráli na fb stránky firmy a netrpělivě jsme čekali, zda postoupí do hlavního kola. K naší velké radosti se tak stalo a od té chvíle už nebylo rozhodování o vítězi pouze v našich rukou. Široká veřejnost hlasovala přes fb profily a fotografie dětí získala více jak 1200 hlasů. Díky všem příznivcům jsme mohli 27.6. našim žákům slavnostně oznámit, že jsme se stali výherci. K předání ceny dojde v období mezi 19.9. 2016 a 31.10.2016.

V návaznosti na již zmiňované projekty pracovaly jednotlivé třídy v průběhu celého roku na doprovodných opatřeních, která mají za cíl zvýšit zájem dětí o konzumaci ovoce, zeleniny a vzbudit zájem o zdravý životní styl.

Tématy zdravé životosprávy jsme se zabývali snad ve všech vyučovacích předmětech. Učili jsme se poznávat a ochutnávat jednotlivé druhy ovoce a zeleniny, rozlišovat je na základě smyslů, postupně vznikalo mnoho krásných výtvarných i literárních prací. Zabývali jsme se ekologií, dopadem znečištění na prostředí kolem nás. V únoru jsme přivítali lektory z ekocentra PALETA, kteří si pro děti přichystali zajímavé programy, např. „Bylinky“. Ve třídách proběhly miniprojekty ( např. Bramborový den, Jablíčkový den), při kterých děti připravovaly různé pochoutky z brambor a jablek, pekly štrúdl, vyráběly jablečný mošt.S blížícím se jarem vznikly ve třídách bylinkové koutky, děti pěstovaly řeřichu, bazalku, mátu, meduňku, pažitku…učily se zaznamenávat průběh jejich růstu, pozorovaly změny a na závěr je použily do zeleninových svačinek, salátů a nebo si umíchaly meruňkovou limonádu.

V březnu jsme využili nabídek lektorů Zdravé pětky a objednali pro žáky celé školy programy zdravé výživy s názvem „Párty se Zdravou 5“ a „Škola zdravé 5“.

Měsíc duben nalákal děti prvních tříd na malou exkurzi do místního zahradnictví, kde se všichni blíže seznámili s okrasnými rostlinami i sazenicemi zeleniny.

S výsledky zmíněných projektů jsme byli v letošním školním roce spokojeni a nadále v nich budeme pokračovat.

Veronika Danielová

Datum vložení: 23. 1. 2020 14:47