Roční zhodnocení projektů zdravé výživy

Ve školním roce 2012/13 byla naše základní škola zapojena do projektů pro podporu zdravého životního stylu s názvem „Ovoce do škol“ a „Dotované školní mléko“.Oba projekty jsou schváleny vládou a  fungují u nás dlouhodobě.

K žákům celého I. stupně se tak dostávají v pravidelných intervalech (2x měsíčně) dodávky čerstvého ovoce, zeleniny, ovocných i zeleninových šťáv; samozřejmě bez konzervantů, přidaného cukru, soli, tuků a sladidel. Tyto dodávky jsou zcela zdarma.
Zároveň v průběhu roku docházelo při vyučování k podpoře efektivity celého projektu (příprava zdravých svačinek, pěstování bylin, zkoumání různých odrůd a jejich porovnávání, návštěva cukrovaru Dobrovice s programem Pěstování a růst rostlin a jejich využití člověkem apod.).
V měsíci lednu 2013 jsme se pak přihlásili k projektu „Zdravá pětka“, kterého se zúčastnily třídy I. i II. stupně. Jeho součástí byla návštěva lektorky, která vedla nejen hodiny zdravého a zábavného vaření, ale také dvouhodinové bloky o zdravé životosprávě.

V návaznosti na Zdravou pětku se pak 4., 5., 6. a 7. třída zapojila do II. ročníku celorepublikové soutěže v deskové hře s názvem Košík plný rozumu.

V březnu 2013 jsme uspořádali nejprve třídní kola a vítězové postoupili do kola krajského, které se konalo již v Pardubicích. Výsledky byly velice dobré, zpět do Řečan nad Labem jsme přivezli 2 x 2. místo a 2 x 4.místo.
Do projektu „Dotované školní mléko“ jsme zapojeni již deset let a spolupracujeme s firmou Laktea o. p. s.. Ve školním roce 2012/13 využilo možnost  odebírat ochucené mléko 70-80 žáků (počty přihlášených se mění každé 3 měsíce, kdy se zasílají nové objednávky).

Uvědomujeme si, že je velice důležité posilovat povědomí dětí o správné životosprávě, která se samozřejmě netýká jen jídla a nápojů, ale také pohybové stránky. Proto témata o zdraví, výběru potravin, rozvoji vlastních pohybových schopností a o zdravém způsobu života vůbec najdeme snad ve všech vyučovacích předmětech.
Na těchto uvedených projektech se chceme i v dalších letech podílet.

Veronika Danielová

Datum vložení: 15. 1. 2020 14:58