Celoroční zhodnocení projektů zdravé výživy

Po celý školní rok 2017/18 nadále probíhaly na naší škole projekty Dotované školní mléko a Ovoce do škol. Spolupracovali jsme se stejnými dodavateli, ale oproti loňskému roku došlo k několika změnám.

Neochucené mléko dostávali všichni žáci školy zdarma 1 x týdně. Stejně tomu bylo i v případě ovoce a zeleniny- na to měli v tomto školním roce nárok i žáci II. stupně. Závozy probíhaly též 1 x týdně a první dodávka se uskutečnila již 18.9.

Povinností dodavatelů bylo nabídnout zapojeným školám doprovodná opatření. My jsme využili následující: V lednu a květnu navštívil 1.-3. třídy maskot Bovýsek, který vždy naše nejmladší žáky velice potěší. Veselá postavička dětem přivezla nejen chutné jablečné nápoje, ale hravou formou je seznámila s různými druhy ovoce i zeleniny.

Od firmy BOVYS jsme také v únoru obdrželi ochutnávkové bedýnky exotického ovoce- každá třída s nimi naložila po svém; jedni si připravili ovocné i zeleninové saláty, ti druzí zase zvolili variantu ochutnávek...apod.

Pro budoucí prvňáčky jsme pak od stejné firmy získali dárkové krabičky.

Firma Laktea s.r.o., která pro nás zajišťuje dodávky dotovaného mléka, nám nabídla závoz ochutnávkových košů s mléčnými výrobky. Toho jsme samozřejmě využili a široký sortiment mléčných výrobků (sýry, pomazánky, jogurty, kefíry atd.) jsme mohli našim žákům zdarma předat v měsíci květnu.

Je pochopitelné, že i my se snažíme o podporu efektivnosti projektů zdravé výživy. Připravujeme se žáky zdravé svačinky, pěstujeme různé druhy bylinek, učíme se poznávat rozličné odrůdy ovoce a zeleniny, připomínáme si jak zdravě jíst-co našemu tělu prospívá a jak je nezbytně důležitá správná životospráva.

Na škole pořádáme projektové dny, které významně podporují zdravý životní styl. Např. v říjnu probíhal ve třídě 4.B celodenní projekt „Barvy podzimu“, jehož součástí bylo zkoumání několika odrůd jablek a hrušek, porovnávání jejich chuti, barvy, vůně i vzhledu. Žáci dále využívali podzimní plody při tvořivé činnosti, zjišťovali, co vše se dá uvařit z dýně apod.

8. a 9. listopadu se pak všechny třídy I. stupně zapojily do projektu „Medové snídaně“, který byl spojen s návštěvou včelaře, přednáškou, ukázkou včelařského vybavení a nemohla chybět medová tečna na závěr- formou medové svačinky.

Témata zdravé výživy jsou také součástí vyučovacích předmětů jednotlivých tříd. Např. při výtvarné výchově žáci využívali sezónních plodů při otiscích, frotážích i dekoru. V matematice nechyběly slovní úlohy zaměřené právě na nákup ovoce a zeleniny; žáci se učili používat přímou úměrnost i aritmetický průměr. Využití rostlin člověkem, pěstování i sklizeň plodů je učivo přímo zakotvené v prvouce či přírodovědě. Ti nejmladší při svém zkoumání zapojili smysly, učili se písničky spojené s pohybem, malovali, pracovali se šablonami….

Věnovat se zdravé výživě má rozhodně smysl. Potrava, kterou přijímáme, je vkladem do našeho zdraví a vrátí se nám i s úroky. Proto je důležité pěstovat určité návyky pro zdravý životní styl již od dětství. A o to se právě pomocí výše uvedených projektů také snažíme.

Veronika Danielová

Datum vložení: 1. 2. 2020 14:32